Salgın kontrol altına alındı

0
45

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sevindirici haberleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı, koronavirüs salgınının Türkiye’deki seyri ile ilgili olarak açıklama yapan. Fahrettin Koca, salgının kontrol altına alındığını söyledi.

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Kocakoronavirüs salgınının Türkiye’deki seyri ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Normalleşme yolunda alınan bütün tedbirlere uyulmasını talebini yineledi. Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftadan sonra, riskli bir gün bile tabloyu değiştirebilir. diyen Koca, koronavirüs salgınının küresel olduğunu hatırlattı.

Yeni vaka sayısında azalma görüldüğüne dikkat çeken Bakan Koca, Türkiye’nin uyguladığı stratejinin büyük rol oynadığını vurguladı.

İLK 4 HAFTADA OLAYIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİK

Bakan Koca, İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor. dedi.

Sözü maske ve sosyal mesafeye getiren Koca,Sosyal mesafe kullanımıyla virüsün önü kesildi. İlk 4 haftada olayın seyrini değiştirdik. Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak kuyruğa girmek risktir. Pazar yerlerini doldurmak, risktir. Çok sağlıklı görünen bir kişi bile size hastalık bulaştırabilir. diye konuştu.

Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır. Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir. Kontrollü Sosyal Hayatın başarıyla uygulanması, sosyal alanın, salgın şartlarına göre yeniden düzenlenmesiyle mümkün olacaktır.

Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanıcı sayısı bugün itibariyle 10 milyonu bulmuştur. Kontrollü Sosyal Hayat döneminde yerel yönetimlerden özel sektöre tüm taraflara sorumluluk düşmektedir. Bu döneme tam olarak girebilmiş değiliz. Geride bıraktığımız 8 hafta, eğer bugünlerde dikkatsiz davranırsak, gelecek için fazla anlam ifade etmeyebilir. Sosyal hayatımızı kontrol altına alırsak güzel, güneşli günler göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz